Lényegében a blog legeleje óta azt a kérdést firtatom, hogy mi emberek miben különbözünk az állatoktól. Gyerekként még egy túlvilági, transzcendens lélekfogalom volt az, amiről úgy gondoltam, hogy megadja erre a kérdésre a választ (katt) ... de miután elhatároztam, hogy eleve ellenőrizhetetlen állításokra nem építek világképet (katt), magam mögött kellett hagynom minden addig ismert vallást.
Hosszú utat jártam végig, mire sikerült szigorúan a valóság elemeiből építkezve használható képet alkotni elménk működéséről ... az intelligencia nyers fogalmától, az idegrendszer neurális hálózati modelljén át, a tudat szerepig ... közben olyan kérdésekre kaptam válaszokat, amiket eredetileg fel se tettem. Ez igazolta vissza, hogy jó úton járok belső világunk természetének feltárásában ... de a legfontosabb kérdésekre: Mivel emelkedtünk ki az állatvilágból? Mi az amitől emberré váltunk? ... nem jöttek elő megnyugtató válaszok.
Az elme evolúciójában nem találtam olyan szintet, ami csak az emberre jellemző. Az utolsó nagy minőségi ugrás a tudat megjelenése. Ezután a tudat kapacitásának a bővülése határozta meg az elme fejlődését ... Létezhet egy szint, aminek meghaladása önmagában akkora evolúciós előnyt jelent, ami az embert a Föld uralkodó fajává tette? ... Figyelembe véve, hogy tudat-kapacitásában mekkora eltérések mutatkoznak egyes emberek közözött, nem tűnik valószínűnek, hogy az emberré válás egyszerű mennyiségbeli fejlődés következménye lenne.
---
Az állatvilágban a legközelebbi rokonunk a csimpánz. A különbséget, ami emberré tesz minket, itt érdemes keresni. Mi az, amire az emberi elme képes, de a csimpánz nem?
Az ember ősidők óta használ eszközöket ... és a csimpánz? ... A kérdés megválaszolásához elég volt beírnom a google képkeresőbe: chimps using tools (katt), hogy megbizonyosodjak, ők is eszközhasználók ... A különbség mi javunkra az eszközeink fejlettsége.
Az emberiség hajnalán mi is kövekkel és botokkal kezdtük, de idővel egyre jobb és hatékonyabb eszközöket készítettünk ... ez a fejlődés emberi generációk ezrein átívelő történet.
A működő intelligencia lehetővé teszi, hogy az egyén tapasztalás útján tanuljon. A tudat lehetővé teszi, hogy világról szerzett ismereteket felhasználva új módszereket képzeljünk el, és próbáljunk ki ... de hogy az így szerzett ismeret generációkon keresztül fennmaradhasson, szükség van egy olyan képességre, amiről eddig nem esett szó ... az ismeretek átadása. Ez az amiben az emberiség egy merőben új szintre lépett. Ez az amivel végül kiemelkedtünk az állatok közül.